מה בין קורבנות לאחריות

אנו נוטים להאשים את ההורים, צוות חינוכי, הסביבה, הגורל ועוד כשקשה לנו, כשלא מצליח לנו וכשכואב לנו.

קל מאוד לתלות את האשמה באחר מאשר בעצמנו. כי מה פתאום אני אשם, הרי "הכאיבו לי" "לקחו לי" "דחו אותי", אמרו לי "שאני טיפש שלעולם לא אצליח","שצריך לסבול כדי להצליח", "לעולם לא תמצאי בן זוג כי את שמנה/מכוערת" "צריך לעבוד קשה כדי להצליח". למעשה אנו חווים את החיים כסבל וכשהחיים בסבל אנו בוכים על כל רגע והופכים להיות קורבן של החיים.

 

נכון הוא שאנו חווים אירועים שלעיתים הם קשים מלהכיל ולהבין, אנו שואלים "למה זה הגיע לי?", "מה עשיתי שהגיע לי?" "מדוע החיים של מישהו אחר קלים יותר?" ושאלות נוספות, יש מי שיענה "זהו השיעור והתיקון שלכם בעולם הזה ועליכם לעבור דרכו כדי שלא יופיע שוב בחייכם", יש מי שיגיד "כך תעריכו יותר טוב את מה שיש לכם", "זה רק נדמה לכם שאצל האחר יותר קל" וישנן תשובות נוספות שבטח שמעתם.

המילה קורבנות היא נגזרת של קורבן. בעולם העתיק בתרבויות שונות היה מקובל להקריב קורבן לאלים. האדם המאמין היה מוותר על משהו השייך לו לטובת האל שבעיניו הוא השולט בעולם, בטבע, בגורל או בכל דבר אחר.

 

אם נשליך זאת על העולם כיום שבתרבויות נאורות אלים אינם קיימים, את הקשיים והסבל שלנו אנו משליכים על אנשים שהיו בסביבתנו או על כך שזהו גורלנו. למעשה אנו מוותרים על היכולת שלנו להתמודד עם הקושי ומאפשרים למישהו אחר לשלוט בנו. בכל פעם שאנו אומרים "הם אשמים" אנו נותנים כוח בידיים של מישהו אחר. לחיות בקורבנות זה לחיות בהאשמה של הסביבה מבלי לקחת אחריות על מה שקורה לנו.

 

כשאנו בקורבנות ישנם רחמים עצמיים, תיסכול, התגוננות, אשמה, ייאוש, מרירות, תוקפנות, דימוי וביטחון עצמי נמוך, פגיעות ועוד. כשבתוכנו מתחולל מאבק המלווה ברגשות ומחשבות שליליות ובנוסף ישנן תחושות בגוף כמו חנק, התכווצות, קושי לנשום, כאבים וכדומה אנו עלולים לשקוע לתוך יאוש, מריבות עם הסביבה עד כדי שקיעה בדיכאון וחוסר רצון להתמודד כי אנו מאמינים שאין אפשרות לצאת מהמצב.

 

כשישנה הבנה שהאחריות לשינויי בידינו, זה הרגע בו אנו מוכנים להתמודד עם העבר שלנו, לנקות את עצמנו מהחוויות ולהתחיל לפעול ולשנות את חיינו. כשאדם יוצא מהקורבנות הוא בוחר לקחת אחריות על חייו לבחור כיצד הם יראו מבלי להרגיש שמישהו אחר שולט בו.

ההבנה שאנו אחראים על חיינו ויש לנו את הזכות לבחור ולפעול למען עצמנו, משחררת אותנו מהעול הכבד של הרגשות, המחשבות והתחושות המנהלות אותנו ומאפשרות לנו להיות בעשייה שממנה נצמח ונממש את הפוטנציאל הגלום בנו.

 

אם אתם חווים תיסכול, אשמה, קושי להתקדם בתחומי החיים השונים ורוצים שינויי צרו עימי קשר כבר עכשיו לשיחת ייעוץ ראשונית ללא כל התחייבות – 054-4652225

מאמרים נוספים בנושא זה:

בריאות
Yael sher

שחרור מאמונות מגבילות

רבים מאיתנו אוחזים בדעות, אמונות, דפוסים והרגלים עליהם חונכנו או שראינו בסביבתנו והטמענו בתוכנו. הסיבות מדוע אנו אוחזים בכל אלו הן שונות מאדם לאדם. חלק

קרא עוד »