לצמוח מתוך הבלבול

במהלך החיים אנו מוצאים את עצמנו בצומת דרכים, בפנינו עומדות מספר אפשרויות ועלינו לבחור בטוב והנכון ביותר עבורנו. כך גם טליה שכבר לא עבדה תקופה ורצתה לחזור למעגל העבודה אולם גורמים פנימיים וחיצוניים השפיעו עליה והיא התקשתה להחליט ולבצע.

 

האתגר של טליה

כשטליה הגיעה אלי היא סיפרה שהיא מתקשה להיות ממוקדת, בקבלת החלטות, להתמיד ולרדת לפרטים, לדבריה היא תמיד מרחפת, חוסר עניין ועייפות. כבר תקופה שהיא אינה עובדת, היא מטפלת בבית ומגדלת את ילדיה. היא עסקה בתחום שמעניין אותה וכבר עבדה בחברות הייטק בתפקידים בכירים והיא רוצה לחזור למעגל העבודה, אבל מתקשה להחליט מה יהיה טוב יותר עבורה. לדעתה יש לה הפרעת קשב וריכוז שבאים לידי ביטוי בקושי לארגן את היום, לבצע מטלות יומיות כמו סידור ארונות, החדרים וכדומה, כל פעולה דורשת זמן רב, מתקשה להחליט במה להתחיל, קופצת מדבר לדבר ואינה מצליחה להשלים את המשימות. מתוך דבריה מבלי שביצעתי מבדק מוקסו להפרעת קשב וריכוז נראה היה שיתכן ומדד התזמון שמדבר על התארגנות אינו תקין. מתשאול על תקופת ילדותה הסתבר שעברה תאונה שבה נפגעה בראש אולם לא היו ממצאים שהעידו על בעיה. דר' נורמן דוידג' כותב בספרו "המוח הגמיש", שכל מי שחווה מכה בראש ניתן לראות בהדמייה מוחית שישנו שינוי במוח המשפיע על התפקוד ולכן עלינו לשמור על הראש מכל מכה.

 

כשהתחלנו את התהליך כמו בכל מפגש עם מתאמן לא ידעתי מה יצוף בטיפול ועם מה צריך יהיה להתמודד היה ברור שטליה מתמודדת עם פחדים, חוויות מעברה הקשורים לעולם העבודה וכן לחיים האישיים.

 

ללכת בעקבות הלב

כבר במפגש הראשון העלנו את הרגשות שהיא חווה ונפגשנו עם האכזבה מעצמה, היא מודעת ליכולות שלה אבל מתקשה לקחת סיכונים, האכזבה חיברה אותה לחוויה ממקום עבודה שבו עבדה אולם פוטרה ממנו. הרגישה שלא הצליחה להביא את כל היכולות שלה לידי ביטוי, הקשיים בתפקוד כמו ירידה לפרטים, יצירתיות, חדות, יוזמה וכדומה, בנוסף לעבודה מול מספר מנהלים שיצר קושי נוסף. רגשות נוספים שעלו היו כעס על עצמה על כך שלא הצליחה לתפקד כפי שרצתה. במפגשים הבאים כבר עלה הנושא להיות עצמאית לעבוד למען עצמה אולם הפחדים הכלכליים עדיין היו שם ועלו מחשבות "עדיף משכורת קבועה" ומנגד "רוצה לעבוד בקצב שלי ולהיות גם עם הילדים" כאן פגשנו את מרידיאן כיס המרה שמדבר על בחירה והיה ברור שטליה "פוסחת על שתי סעיפים" מצד אחד הביטחון הכלכלי שמאפשר לה עבודה כשכירה ומצד שני להיות עצמאית ולהיות עם ילדיה יותר אבל לחיות באי-ודאות. כדי לאפשר לה להיות בטוחה בבחירה סיכמנו שגם תחפש עבודה וגם תבדוק במה היא רוצה להתמקצע כעצמאית. טליה התחילה לחפש עבודה ויצאה לראיונות וגם העמיקה בנושאים שעניינו אותה ולמדה באופן עצמאי נושאים שיכולים לקדם אותה כעצמאית.

באחד המפגשים בסיום היא בחרה קלף מרלין מסרים באופן סמוי "לסמוך על הלב" ומיד אמרה "הלב אומר עצמאית הראש שכירה".

אמונות רבות שלה ליוו את התהליך כמו "אני בטלנית" "כולם מסביבי מצליחים חוץ ממני" "אני לא יציבה בעבודה" "לא מתמידה" "אני בינונית", "אני דפוקה"בכל פעם שהשוותה עצמה לאחרים ידעה גם שהיא מסוגלת ליותר אבל לא הצליחה ליצור זאת.

 

איתור הגורמים המפריעים

החוויות מהעבר שליוו אותה בתהליך השינוי ביחס לעצמה מבחינת דימוי וביטחון עצמי היו קשורות לתקופת ילדותה כילדה לא רצויה חברתית, השפיעו עליה גם במערכת יחסים זוגית וגם במקומות עבודה, בכל פעם שהיה טריגר כמו פיטורין או פרידה התחושה לא רצויה עלתה. היא יצאה למספר ראיונות עבודה אולם תמיד היה שם משהו שלא התאים לה או להם. היא חששה שאולי תצטרך לעבוד במשרה שאינה מתאימה לכישוריה רק כדי לעזור בפרנסה. לנגד עיניה עמד הרצון העז לממש את הפוטנציאל הגלום בה וגם ילדיה.

הבלבול בו הייתה שרויה וקושי לקבל החלטה סופית המשיכו להתל בה אבל היא ידעה שהיא שואפת להגיע גבוה ואינה מוכנה לוותר לעצמה. בכל מפגש נגענו בעוד נושא ופירקנו אותו תוך כדי חיפוש אחר חוויות מהעבר שהביאו אותה לאותן רגשות, אמונות, פחדים והתנהגות שלא תאמה את מה שזעק מתוכה הרצון לממש את עצמה.

בתהליך עבדנו על ריכוז, ראייה מרחבית, הקשבה לעצמה וסינון רעשים פנימיים וחיצוניים, התארגנות, מוטיבציה, ביטחון ודימוי עצמי, התמדה, שחרור פחדים, אמונות מגבילות בטכניקות שונות, ככל שהתקדמנו טליה החלה ליצור לעצמה מרחב עבודה, ללמוד ולהגדיר מה יהיו תחומי העיסוק שלה כעצמאית.

 

מעבדות לחירות – יציאה לעצמאות

במפגש האחרון שלנו טליה עדיין לא קיבלה החלטה סופית אבל היה ברור שמשהו מתבשל בתוכה שהיא כבר החליטה אבל צריכה משהו נוסף כדי לסגור את הנושא סופית. קיבלתי החלטה שלא לעשות תהליך רגיל אלא לספר על הקשיים, השיעורים היתרונות והחסרונות בדרך להיותי עצמאית לאחר שנים רבות שהייתי שכירה, השיחה הזו הייתה תהליך חשוב בדרך להחלטה של טליה ביקשתי שתביט בחייה ותחשוב מה היא הייתה רוצה יותר מכל לאחר שבוע ממפגש זה שוחחתי איתה בטלפון ונודע לי שהיא פתחה עסק עצמאי ויש לה כבר לקוחות.

כיום טליה בעלת עסק צברה כבר מספר לקוחות והחשש כרגע שהיא תגדל יותר מדי ולא תוכל להתמודד עם כמות גדולה של עבודה אבל גם לזה היא יודעת שיש פיתרון.

 

אם גם אתם מתקשים להחליט בין שכיר לעצמאי, למצוא משרה מתאימה, לפני ראיון עבודה ורוצים לממש את עצמכם צרו עימי קשר ללא כל התחייבות בטלפון – 054-4652225

מאמרים נוספים בנושא זה:

בריאות
Yael sher

שחרור מאמונות מגבילות

רבים מאיתנו אוחזים בדעות, אמונות, דפוסים והרגלים עליהם חונכנו או שראינו בסביבתנו והטמענו בתוכנו. הסיבות מדוע אנו אוחזים בכל אלו הן שונות מאדם לאדם. חלק

קרא עוד »