טרשת נפוצה – תיעוד מקרה

רינת חלתה בטרשת נפוצה בשנת 1986. לדבריה, מאז היא חווה התקפים קשים לסירוגין.

 

התופעות שבאות לידי ביטוי במחלת הטרשת אצלה הן ב – אובדן שיווי משקל לחלוטין, חוסר שליטה על סוגרי שלפוחית השתן, הקאות, תחושה של חוסר אונים וחוסר תפקוד, עייפות וכדומה. לדבריה בהתקף האחרון לא הייתה לה שליטה על הרגל. היא מספרת כי המרווח בין ההתקפים החזקים הוא כשנתיים וביניהם ישנם התקפים קטנים במרווחים של מספר חודשים שבאים לידי ביטוי בתשישות, קושי בהליכה, נימול בגב ובפנים.

המגבלות: עייפות, איטיות.
בזמן התקף המגבלה היא בתנועה – הליכה וטפטופים של שתן.

תופעות– מעידות, הליכה איטית ומגושמת.

ההחמרה היא בתשישות המוגברת, או במילים אחרות אין כוח.

 

בן זוגה אומר שיש ירידה בשמיעה ובריכוז אולם היא מרגישה אחרת ביחס לריכוז.

 

הגורם לטרשת נפוצה

טרשת נפוצה היא מחלה כרונית של מערכת העצבים. במחלה זו נגרם נזק במיאלין חומר שומני ומבודד העוטף את סיבי העצבים במוח ובחוט השדרה, שעיקר תפקידו של המיאלין הוא בעברת מסרים חשמליים בין תאי העצב.

 

התסמינים במחלה זו משתנים מאדם לאדם ולפי התקדמות המחלה והם פוגעים ב – תחושה- נימול, עקצוץ, מערכת התנועתית-קושי בהליכה, שיווי משקל, מגושמות, נפילות, ראייה- ראייה כפולה, טשטוש, שליטה על סוגרים, עייפות, בחילות, רעד ועוד.

 

לפני כשלוש שנים התחיל במועדון הגמלאים חוג "שילובים בין המוח והגוף" בשילוב טכניקות נוספות מתוך הקינסיולוגיה ההתפתחותית. במסגרת החוג התחלנו לתרגל תרגילי מוח בנושא "כלים לקידום ושיפור הריכוז ושימור הזיכרון".

 

במפגשים הראשונים התרגול נעשה מתוך תרגילי מוח כשאנו עובדים על הפגת מתח, הקשבה, זיכרון לטווח ארוך וקצר וכדומה.

 

באחד המפגשים לאחר שכבר המתאמנים חוו מספר תרגילי מוח נעשה תרגול באמצעות גישת תבניות תנועה עם אסטרטגיה שנקראת "הכוכב". כמדריכה בחוג לא ידעתי על בעיות רפואיות שיש למשתתפים מלבד בעיות גב או ברכיים, עדיין הינו בשיעורים הראשונים של החוג בהם התרגילים קלים ואינם דורשים פעילות פיזית קשה. ביקשתי מתנדבת שמרגישה "חוסר איזון, מרגישה מבולבלת רגשית או בכאוס " רינת מיד התנדבה. בבדיקה באמצעות בדיקת שריר של הקשרים לפי "הכוכב" מצאתי החלשות שריר בקשר יד ימין, רגל ימין ורגל שמאל, ביצעתי שילוב והפעלה מחדש / איזון של שלושת הקשרים יד ימין ורגל ימין ושמאל ובבדיקת שריר מייצג חוזרת, נצפה שינוי בהתחזקות השריר המייצג.

 

המקרה המפתיע שקרה לרינת

בסיום ההדגמה רינת קמה וצעדה לכיסאה ומיד חזרה אלי ובהתרגשות ואמרה "את לא יודעת אני הולכת", לא הבנתי במה מדובר משום שלא ידעתי על מחלתה. גם מנהלת המועדון שהשתתפה ביום זה במפגש, סיפרה שהיא חיכתה לרינת בשער, משום שראתה אותה מתקשה מאוד בהליכה. במהלך המפגש לימדתי את כל המשתתפים את ה "הכוכב" ללא בדיקות שריר ורינת יחד איתנו שוב ביצעה אותם.

בסיום המפגש, רינת ניגשה אלי וסיפרה לי שהיא חולה בטרשת נפוצה וציינה שבאותו היום הרגישה "על הפנים", בסיום המפגש תחושתה הייתה אחרת וגם התנועתיות השתפרה. לדברי רינת היא תרגלה באופן קבוע תרגילי מוח שנלמדו בחוג בבית, בהתחלה פעם עד פעמיים בשבוע בנוסף לתרגול במועדון.

 

במשך החוג המשכנו לעבוד על ריכוז, זיכרון ושיווי משקל באמצעות תרגילי מוח ותבניות תנועה, במיוחד ביצענו טכניקות נוספות בשילוב תרגילי מוח מתוך הקינסיולוגיה ההתפתחותית וגם מגישות אחרות בהן אני עוסקת. רינת המשיכה לספר על שיפור גם בשיווי המשקל. היא ציינה שהיא הולכת יותר בקלות אין את הנדנדה שחוותה קודם והתשישות פחתה.

רינת מספרת שבסוף יוני 2009 הלכה לאירוע נתקלה באבן ולא נפלה. היא ציינה שגם כשהיא הולכת על המדרכה ברחוב היא כבר לא נופלת. בעבר היו מעידות ונפילות שהן חלק מהתופעות של טרשת נפוצה ולא תמיד היה ידוע מה היה הגורם. בשלב הזה, רינת מספרת לי שתרגלה לעיתים רחוקות בבית.

 

במשך מספר חודשים רינת לא הגיעה למועדון וכשחזרה הצטרפה בחזרה לחוג. במהלך המפגשים עבדנו על נושאים שונים בהם שילבתי טכניקות חדשות. כשהגענו לעבוד על תנוחות גוף שונות רינת ביצעה את התרגיל והתרגשה שאינה נופלת בתנוחה הזו. לדבריה היא תמיד נפלה בזמן כשביצעה את התנוחה כשהרופא בדק אותה. רינת מספרת בתקופה זו היא כבר לעיתים נדירות מתרגלת בבית ורק מתרגלת איתנו בחוג.

 

באחד השיעורים כשעברנו לשילוב כל סוגי התרגול ביצענו תרגיל דמיון מודרך הקשור להעלאת נוזל עמוד השדרה. מספר ימים לאחר מכן רינת פגשה אותי ברחוב ובהתרגשות אמרה שהיא חיכתה למפגש השבועי כדי לספר לי מה קרה לאחר השיעור, היא סיפרה שאחרי השיעור הייתה לה כמות שתן מרובה אולם לא היו טפטופים ולא תחושה של לחץ . לדבריה במשך היום הייתה צריכה ללכת מספר רב של פעמים להטיל שתן, היא שתתה יותר ולא הייתה דחיפות או לחץ ללכת לשירותים וגם טיפטופים לא היו. רינת מספרת כי כשהיא יוצאת משיעורי קינסיולוגיה היא מרגישה קלה ומיוצבת. מכל השינויים רינת מציינת שהיציבות השתפרה, אין נפילות, ושליטה על השתן. מאז שרינת מתרגלת, היא נבדקה כבר מספר פעמים בבית החולים בו היא מטופלת ובכל פעם הרופאים משתאים מכך שהיא אינה נופלת בתנועות מסויימות למרות מצב המוח שלה כשנשאלה מה היא עושה סיפרה על החוג לקינסיולוגיה.

 

לפני כשלושה שבועות (יולי 2012) תרגלנו את נושא הראייה, בסיום המפגש שאלה רינת את חברותיה איך היא הולכת, מסתבר שהן העירו לה שההליכה שלה אינה נראית טוב כשהגיעה למועדון, בסיומו של המפגש היא כבר הלכה אחרת והיה שיפור למרות שלא עבדנו על יציבה כנושא.

 

יום לאחר המפגש לרינת הייתה בקורת שנתית בבית החולים ושוב הרופא ציין שמצבה מצויין היא יכלה ללכת ישר על קו עקב אצבעות, לעשות תנועות שונות מבלי שנפלה.

תרגילי מוח וטכניקות מתוך הקינסיולוגיה ההתפתחותית עוזרות לגוף לשפר יכולות ולעבוד על שיפור מנגנון הפיצוי של הגוף.

 

אם יש לכם שאלה בנושא או שאתם או יקירכם מתמודד עם טרשת נפוצה, אשמח לסייע – צרו עימי קשר עכשיו לשיחת ייעוץ ללא כל התחייבות בטלפון – 054-4652225

מאמרים נוספים בנושא זה:

בריאות
Yael sher

שחרור מאמונות מגבילות

רבים מאיתנו אוחזים בדעות, אמונות, דפוסים והרגלים עליהם חונכנו או שראינו בסביבתנו והטמענו בתוכנו. הסיבות מדוע אנו אוחזים בכל אלו הן שונות מאדם לאדם. חלק

קרא עוד »