טיפול בהתמכרות לסמים ובחרדות מהם

הם צעירים יפים וחכמים, סיימו את שירותם הצבאי וכמו רבים נוסעים לטיול הגדול, לדרום אמריקה, ארה"ב, אוסטרליה ולמזרח הרחוק. חלקם כבר השתמשו בארץ בסמים הנחשבים לקלים כמו מריחואנה ולפעמים גם בסמים קשים יותר כמו אקסטזי. המושג "ישיבה" שגור בפיהם כמקום מפגש חברים באחד הבתים שם הם מתכנסים לשבת ביחד לעשן ולשוחח כמו בכל מפגש חברי. חלקם "סחי" שהמשמעות של המילה נקי מסמים וחלקם משתמשים קלים וקשים יותר.

למרביתם אין מודעות מלאה להשפעתם של המריחואנה או אקסטזי על המוח. הם קוראים קצת באינטרנט ממה שחבריהם מספרים להם אינם מקשיבים לאזהרות הוריהם, מעשנים או נוטלים סמים וכשרואים שאין השפעה במיידי מתפתים להשתמש באופן קבוע, הלחץ החברתי עושה את שלו והם נכנסים למעגל המשתמשים.

בעידן של היום שמריחואנה רפואית משמשת כמשכך כאבים לחולים רבים, ילדים ומבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז קשה ובעיות נוספות מקבלים שמן קנאביס ללא החומר הממסטל, זה נראה עבור חלק מהצעירים שאין בעיה לעשן מריחואנה או לצרוך סמים.

מחקרים מראים שמריחואנה עוזרת לשכך כאבים אולם היא גם עלולה לגרום להפרעות נפשיות קשות כמו סכיזופרניה, חרדות, דיכאון, פגיעה ביכולת הריכוז והזיכרון, בלמידה ועוד. השימוש באקסטזי עלול לגרום לתופעות קשות וכשצורכים את שניהם התופעות עלולות להיות עוד יותר קשות.

את הטיול הגדול הם לא ישכחו משום שממנו הם חזרו אחרת. מצעירים מצליחים, חדים, מרוכזים, בעלי יכול למידה גבוהה וחברותיים, הם הפכו להיות חשדניים, מסתגרים, פרנואידים. כל קול או שיחה פורשה על ידם כקשורה אליהם, התכנסו בתוך עצמם, לא יצאו למפגשים חברתיים הסתגרו בבית, החרדות השתלטו עליהם ולא אפשרו להם לתפקד, יכולת הריכוז שלהם נפגמה והם התקשו לשבת וללמוד בקצב הנדרש לפסיכומטרי, לעבוד בסביבה עם קהל או בכלל לחפש עבודה, חלקם חשו תוקפנות העולה בתוכם ולכן כל יציאה לוותה בפחד שמא התוקפנות הפנימית תבוא לידי ביטוי באלימות פיזית למרות שזה לא קרה עדיין, הביטחון והדימוי העצמי ירד והם השפילו עיניים והתקשו ליצור קשר עין עם הסובבים אותם בין אם מדובר היה בבני משפחה או כשהעזו לצאת לרחוב.

כשהגיעו לטיפול הם סיפרו שעישנו מריחואנה, לקחו אקסטזי ומעבר לכך כי זה חלק מהשחרור. כבר בטיול הרגישו את התופעות של החרדה, דפיקות לב, תחושה שרודפים אותם, , שאנשים נגדם רוצים להרע להם, קולות שמדברים מתוך מוחם, הסתגרות ועוד. חלקם הבין שזה תוצאה של שימוש בסמים והפסיק מיד וחלקם המשיך לצרוך עד שחזרו לארץ ואז הפסיקו. אולם התופעות המשיכו גם כשכבר הפסיקו כי הגוף היה רווי בחומרים ומשהו במוח השתבש וההשפעה נותרה.

הטיפול בהתמכרות לסמים ו/או בתופעות שנוצרו בעקבות השימוש בהם בגישת קינסיולוגיה התפתחותית, כלל תהליכים ממוקדים בכל נושא שצף במהלך המפגשים כגון: טיפול בהתנהגות כפייתית – התמכרות וחרדות, טכניקות לשיפור והגברת הביטחון והדימוי העצמי, נטרול של רגישות ותגובת הגוף לחומרים, איתור המקור לתגובת הגוף לסמים וההתנהגות שנוצרה בעקבות השימוש בהם ונטרול השפעתם, חיזוק המערכת האנרגטית באמצעות גישת "מגע בריאות" המאזנים את מעגל המרידיאנים בהיבט הרגשי המנטאלי והפיזי, איזון מערכת הצ'אקרות לפי הרפואה ההודית, טיפול רגשי ומנטאלי לשינוי התנהגותי בטכניקות מגוונות מהקינסיולוגיה הכוללות שחרור רגשי מהעיניים ועוד, אייפק, פרחי באך, תדרים אלקטרומגנטיים ועוד. השילוב של מספר גישות טיפוליות יצר שינויים מהירים.

את הטיפול התחלנו כשהם מתקשים לצאת מהבית, חוששים להיפגש עם חברים ומסננים שיחות טלפון שלהם, מתביישים במצבם ופוחדים לספר על מצבם, פחדים וחרדות שלא תמיד היו מוגדרים, עוררות חושים ברמה ששמים לב לכל מה שקורה סביבם, קולות, טונים, שפת גוף, נלחצים וחושבים שהכל קשור אליהם. חושבים ומאמינים שאנשים חודרים למוחם ויודעים מה הם חושבים, קושי לתקשר עם בני משפחה והסביבה. גם כשהיו בבית במקום מוגן יחסית התקשו להיות רגועים כל רעש הקפיץ אותם וכל שיח שעלה מהרחוב הם פירשו אותו שמדברים עליהם.. תחושת ניתוק רגשית לקרובים להם, תחושת חום בחזה, רעד, צורך להתפרץ ללא סיבה, אנרגיה שעולה מהצוואר כלפי הראש ומתפוצצת בתוכו. תחושה שאין יכולת לצאת מהמצב ולשנותו שהכל אבוד.

כבר במפגש הראשון עסקנו בנושא הבחירה מה שנלקח מהם לתחושתם. נטרול התחושה שאין לי יכולת לבחור וחיבור לבחירה איפשר לקבל החלטות וביניהן לא ללכת למפגשי "ישיבה" להתרחק לתקופה ממעגל מעשני המריחואנה וצרכני האקסטזי. התהליך לווה בעליות ומורדות מצד אחד רואים שינוי ומצד שני יש עדיין חרדות, מחשבות והתנהגויות הקשורות להן. בכל פעם עבדנו על הגברת האמון בתהליך כדי להוביל להשגת המטרה. חוסר האמון, האכזבות, קושי לראות את השינויים הקטנים שהתחוללו יצרו מתחים רבים, אבל הם לא ויתרו למרות ש"נפלו" לפעמים בתחושה שההתקדמות איטית או אינה משמעותית בעיניהם. בכל פעם שהיה שינוי קטן טפחנו על השכם. בכל מפגש ירדנו לעומק ונגענו בנושאים כואבים מהעבר וניקינו אותם.

אמונות שנוצרו כתוצאה מהשימוש בסמים כמו: "אני מרגיש מאויים", "אנשים חזקים לוקחים מאנשים חלשים ולכן עלי להיות חזק", "אם חטאתי מגיע לי עונש", "לעולם לא אחזור להיות מי שהייתי, "אני לא יודע מי אני מה הזהות שלי", "איבדתי את העתיד שלי הוא לא יהיה יותר כמו שחלמתי", "אנשים יודעים מה אני חושב והם צוחקים עלי" ואמונות נוספות מחוויות אחרות שעלו והתקשרו לנושאים שטיפלתי בהם נוקו והוחלפו באמונות מקדמות. כל אמונה ודפוס התנהגותי חוברו למערכת אנרגטית שעליה הם התיישבו ויצרו חוסר איזון. עם הזמן אפשר היה לראות את השינוי המתחולל בדפוסי ההתנהגות, היכולת להיות בחברת אנשים זרים, לעשות פעילויות מחוץ לבית, ללמוד לפסיכומטרי כשהם מרוכזים יותר, להתמודד עם החרדות, לשחרר מחשבות ולשנות דפוסי התנהגות. אפשר היה לראות את החיבור מחדש לעצמם, לזהות של מי אני והיכן אני, את ההבנה של החוויה שעברו, את הרצון לחיות את ההווה ולבנות את העתיד כמו שדמיינו אותו.

כיום הם לומדים, עובדים ומנהלים חיים תקינים כשהחוויה הזו מאחוריהם, בוחרים באתגרים אחרים המעצימים אותם.
הצלחה בטיפול בהתמכרות לסמים היא שיתוף פעולה מלא של המטופל וההבנה איך הוא רואה ורוצה לחיות את חייו, שיתוף פעולה של משפחה שתומכת ללא שיפוטיות.

אם גם חווים קושי כלשהו צרו עימי קשר ללא כל התחייבות בטלפון – 054-4652225

מאמרים נוספים בנושא זה:

בריאות
Yael sher

שחרור מאמונות מגבילות

רבים מאיתנו אוחזים בדעות, אמונות, דפוסים והרגלים עליהם חונכנו או שראינו בסביבתנו והטמענו בתוכנו. הסיבות מדוע אנו אוחזים בכל אלו הן שונות מאדם לאדם. חלק

קרא עוד »