דמיון מודרך – Guided Imagery

דמיון מודרך היא טכניקה המשפיעה על המצב הנפשי, המנטאלי והפיזי ומטרתה ליצור שינוי וריפוי. זהו תהליך של יצירה מודעת ורצונית של רשמים חושיים ומנטאליים לצורך שינוי.

בתהליך דמיון מודרך משולבות תחילה טכניקות להרגעה והרפיה ובהמשך יצירת מיצג פנימי של חוויה חדשה המחליפה את הישנה וחיבור לחושים, למראות, לצלילים, לצבעים, לרגשות, למחשבות לתחושות הגוף וכדומה. בכל שלב של תהליך דמיון מודרך תהיו בעירות מלאה להבדיל מהיפנוזה.

בתהליך יצירת החוויה החדשה המוח שלנו קולט את המידע החדש ע"י קידוד ואיחסון. ישנה הידיעה שכמעט ואין הבדל בין דמיון למציאות ולכן כשאנו יוצרים מציאות חדשה מלאה המשלבת את החושים, המוח יחווה זאת כמציאות. זו הזדמנות להתבונן על פתרונות ורעיונות חדשים לשחרור מהמצב הקיים.

דמיון מודרך משולב כיום בשיטות רבות כתהליך פרטני או קבוצתי ומשמש ככלי טיפולי לבעיות רבות כולל מצבים כרוניים.

 

ישנם שני סוגים של תהליכי דמיון

  • דמיון מודרך
  • דמיון פתוח/יצירתי

 

דמיון מודרך – תהליך שבו המנחה יוצר את ההנחיה כשהמטופל מדמיין את השינוי.
דמיון פתוח/יצירתי – המטופל יוצר את המציאות החדשה כשהמנחה תומך ושואל שאלות מנחות את המטופל כדי לעזור לו ליצור את השינוי המלא.

בדמיון מודרך ניתן לטפל במגוון קשיים ובעיות בריאותיות כגון:
חרדה, התמכרויות, יצירתיות, השגת מטרות, ביטחון עצמי, ביישנות, קשיי שינה, כעס, מצב רוח ירוד, מחלות, כאבים, ירידה במשקל וכדומה.

כיום משתמשים בדמיון מודרך ברפואה, בפסיכולוגיה, במוסדות החינוך, בספורט, ובשיטות נוספות מתוך מטרה ליצור שינוי ואיכות החיים טובה יותר לאדם ולקהילה.

 

כיצד זה נעשה?

דמיון מודרך נעשה ע"י הנחייה של מדריך כדי לעזור למטופל לחוות את התהליך במלואו מבלי שמחשבותיו ינדדו למקומות אחרים או ע"י תמיכה ושאלות מנחות כשהמטופל יוצר את השינוי.

דמיון מודרך נעשה בישיבה כדי לשמור על עירות מלאה, בשלב הראשון נתחיל בתהליך הרפייה באמצעות נשימות, עד שתחוש רגיעה והרפיה באיברי הגוף והנשימה. בשלב השני נתחיל ביצירת המיצג הפנימי נשלב את החושים- קולות, מראות, ריחות, טעמים, תחושות, רגשות ומחשבות נעמיק ונגביר את תחושת ההתרגעות ואת עוצמת הרשמים ע"י תנועה, מטאפורות, ניגודיות, שיטות בין החושים, נדגיש את החיוביות שבחוויה, נשתמש בהצהרות חיוביות שיעלו מתוך המיצג הפנימי ונשתול אותה בגוף ע"י מגע. נסיים בנשימות מרגיעות וחזרה למציאות.

 

אם אתם מתמודדים עם קושי כלשהו, אם יש לכם בעיה שמציקה לכם, צרו עימי קשר לייעוץ ללא כל התחייבות בטלפון – 054-4652225

מאמרים נוספים בנושא זה:

בריאות
Yael sher

שחרור מאמונות מגבילות

רבים מאיתנו אוחזים בדעות, אמונות, דפוסים והרגלים עליהם חונכנו או שראינו בסביבתנו והטמענו בתוכנו. הסיבות מדוע אנו אוחזים בכל אלו הן שונות מאדם לאדם. חלק

קרא עוד »