אימון מוח-גוף המשקם לאחר שבץ מוחי

מרבית האירועים המוחיים קורים לאנשים מבוגרים, שגורמי הסיכון הם יתר לחץ דם, סכרת, עישון סיגריות, כולסטרול וכדומה. אדם שעבר שבץ מוחי-Stroke עלול לאבד פונקציות תפקודיות במוח בהיבט נוירולוגי, מוטורי, התנהגותי וכדומה.

השינויים התפקודיים שהאדם עלול לסבול מהם, יהיו בהתאם לאזור במוח שבו תהיה הפגיעה. התפקוד הלקוי עלול להשפיע על מצבו הפיזי, המנטאלי והרגשי של האדם ועל הסובבים אותו, שצריכים לדאוג לצרכיו ולתמוך בו בשיקום הארוך.

הפגיעות עלולות להיות בתנועה, רגש, תקשורת, התנהגות שבאים לידי ביטוי ב- שיתוק חלקי עד מלא בגפיים, חולשה של שרירים, קואורדינציה, הליכה, שיווי משקל, אובדן שדה ראייה, שמיעה, דיבור, הבנה, זיכרון, ירידה או יתר תחושה כמו קור חום, כאבים, נימול, בלבול, קושי בהתמצאות וזיהוי, תכנון ושיפוט, דיכאון, חרדה, כעס, התפרצויות, בכי ועוד.

 

אימון מוחי באמצעות תנועה

קינסיולוגיה חינוכית והתפתחותית מתייחסות להבנה שבמקום/סיטואציה שיש בה מעוררי מתח, חשוב תחילה להפיג את המתח, לשחרר ממצב הישרדותי ולאזן את המערכות, כדי לאפשר לאדם תפקוד ואיכות חיים טובה יותר. האיזון נעשה בהיבטים שונים פיזי, רגשי, תזונתי, אנרגטי והתנהגותי ועוזר לשקם את המערכות, אם ע"י יצירת מעקפים וארגון מחדש של המנגנון העצבי כדי לשקם תפקודים אבודים ולעזור למנגנון הפיצוי לתפקד טוב יותר. הארגון העצבי מתרחש כתגובה לגירויים ולפעילות שאנו מבצעים באופן שיטתי וקבוע, מאמנים ומחזקים את האזור שנפגע מסביב כמו שמאמנים שריר שנפגע ויוצרים רשתות תקשורת חדשות העוקפות, ברמה כזו שהאדם יכול לשפר עד קצה היכולת שלו.

 

איזונים לאדם שחווה שבץ מוחי

כשמטפלים באירוע מוחי נעבוד על בעיות שונות כגון: שיווי משקל, קואורדינציה, טונוס שרירים, ראייה, ריכוז וזיכרון, דיבור, חציית קו האמצע, הרגעה, ניקוז רעלים וכדומה. כל תהליך יותאם לפי הקושי שנוצר.
תהליכי האיזון נעשים באמצעות תרגילי מוח, מעגלי ראייה, תבניות תנועה, מגע בריאות, רפלקסים ינקותיים, תרגילי מרדיאנים ועוד שהם טכניקות מתוך הקינסיולוגיה החינוכית וההתפתחותית.

 

תרגילי מוח ומעגלי ראייה כרוכים בהפעלת אזורי מוח שונים רבים, כדי להגדיל את טווח התנועה המנטאלית, רעיונות חדשים ובחירה שהן פעולות של המוח הקדמי אינם אפשריים כאשר אנו לכודים באמצע פעילות של תבנית הישרדותית של המוח האחורי. כך אדם שחווה אירוע מוחי שרוי במצב הישרדותי בשל מצבו הבריאותי יתקשה להוביל את עצמו בתהליך הריפוי באופן הטוב ביותר ולכן חשוב תחילה לשחרר אותו מאותו מתח הישרדותי להטמיע תבניות תנועה שיבנו רשתות תקשורת חדשות ויעזרו לו לחזור לתפקוד טוב יותר. תרגול של תרגילי מוח ומעגלי ראייה באופן קבוע עוזרים לנו להשתחרר ממתח רגשי ומנטאלי, ע"י זאת שהם מוליכים חומרים כימיים הנוצרים בגוף. בדרך זו אנו מעוררים חיבור בין תאי עצב ופיתוח רשתות תקשורת המאפשרים העברת מסרים מהירה יותר ועיבוד מהיר יותר, יוצרים שילובים בין המוח והגוף וישנה גישה מלאה לכל החושים, כשיש איזון נוצר שינוי בגוף.

 

לדוגמא: –

דילוג משולב/הצלבות- תרגיל שיוצר שילוב בין שתי ההמיספירות ועוזר במנגנון הפיצוי לאחר אירוע מוחי. אנו יודעים שהצד שנפגע לא מתפקד הצד השני לוקח על עצמו חלק מהתפקודים של הצד הנפגע כ מנגנון הפיצוי, עם ההצלבות אפשר לעזור בפיצוי טוב יותר.

 

"הכוכב" היא טכניקה מתוך עבודתה של של הפסיכולוגית דר' מסגטובה. טכניקה זו עוזרת להפניית תשומת הלב של הגוף למרכז לתחושת מרכז הגוף, לארגון של התנועה והכנסת אנרגיה לגוף. טכניקה זו עוזרת במניעת שבץ וגם לאחר שבץ נפעיל אותה לצורך ארגון המוח ולניקוז רעלים מהמוח.

 

מגע בריאות – שפותח על דר' ג'ון טיי מתאים במיוחד לחיזוק מערכת החיסון והעלאת אנרגיית החיים בגוף לשחרור רגשי ומנטאלי, ניקוז רעלים וחיזוק השרירים. זהו כלי המושתת על עקרונות הרפואה הסינית.

 

סיפורו של יעקב

בחוג קבוע שהעברתי במסגרת מועדוני גמלאים נפגשתי עם יעקב, הוא הצטרף לחוג לאחר שכבר עבר אירוע מוחי ומנהלת המועדון יעצה לו להתאמן בתרגילי מוח שכבר יצרו הד במועדון. יעקב היה תקופה ארוכה הגבר היחיד בחוג שכולו נשים.

 

כבר במפגשים הראשונים ראיתי שליעקב שישנו קושי לעמוד יציב הוא התנדנד מצד לצד כשביצענו אחיזה משולבת והתקשה בהצלבות. יעקב היה נחוש לשנות את המצב ותרגל בבית בקביעות. לאחר מספר חודשים הוא סיפר שהוא מצליח ללכת מרחקים גדולים יותר. בהמשך ראינו שהיציבה השתפרה וחל שיפור רב בביצוע הצלבות. יעקב הגיע למצב שבו היה עומד זקוף ואינו מתנדנד בזמן תרגול אחיזה משולבת, אינו מתבלבל בתרגיל ההצלבות ומצב רוחו השתפר.

 

סיפורה של ירדנה

ירדנה הצטרפה חוג נוסף שהעברתי לגמלאים לאחר שכבר תרגלנו תקופה ארוכה, כשהתפנה מקום מיד נכנסה והחלה לתרגל באופן קבוע גם בבית. היא תמיד שאלה והתעניינה מה מאפשרים התרגילים ושמרה על החומר המודפס שנתתי להן. בתקופת השתתפותה של ירדנה בחוג היא עברה אירוע מוחי ולא יכלה בהתחלה לדבר, אולם מהר מאוד התעשתה וביקשה מביתה להביא לה את הקלסר עם התרגילים שנתתי להן. היא החלה לבצע את התרגילים שלמדה בחוג עוד בהיותה מאושפזת בבית החולים ולא ויתרה, ירדנה ידעה שאם תתחיל מוקדם לעזור לעצמה מצבה יהיה טוב יותר. אחרי חודש וחצי היא חזרה לחוג וסיפרה על האירוע המוחי שעברה ועל כך שהיא מיד התחילה לתרגל תרגילי מוח וטכניקות נוספות שלימדתי אותן כשהייתה מאושפזת. נראה שירדנה התעשתה מהר והבינה שיש לה כלים לעזור לעצמה בנוסף לטיפול הרפואי שקיבלה. כששאלתי אותה באילו תרגילים היא השתמשה, היא אמרה בכל מה שלמדנו. אני לא יודעת אלו תרגילים היא עשתה בדיוק, אבל אני יודעת על מספר טכניקות שלימדתי בחוג וגם שציינתי שהן עוזרות לאחר אירוע מוחי. אני רק יכולה לשער שירדנה תרגלה מכל הטכניקות אלו ועזרה לעצמה.

 

שיקום איכות החיים לאחר אירוע מוחי

היום אנו יודעים שהמוח גמיש וניתן לשפר תפקודים, תנועה היא אבן היסוד של ההתפתחות שלנו בהיבט הנוירולוגי, הרגשי והפיזי ולכן חשוב להפעיל את מערכת מוח-גוף כדי לאפשר איכות חיים טובה יותר במיוחד לאחר אירוע מוחי.

 

אם חוויתם אירוע מוחי או שיקירכם חווה אירוע שכזה, צרו עימי קשר כבר עכשיו ללא התחייבות בטלפון – 054-4652225

מאמרים נוספים בנושא זה:

בריאות
Yael sher

שחרור מאמונות מגבילות

רבים מאיתנו אוחזים בדעות, אמונות, דפוסים והרגלים עליהם חונכנו או שראינו בסביבתנו והטמענו בתוכנו. הסיבות מדוע אנו אוחזים בכל אלו הן שונות מאדם לאדם. חלק

קרא עוד »